A rendszer és alapfunkcióinak leírása

Az Energetikai Támogató és Nyilvántartó Alkalmazás (a továbbiakban: rendszer) a hatékony energiafelhasználás elősegítése céljából kifejlesztett, kifejezetten energetikai adatokra specifikált, webes alapú rendszer.

Automatizált adatlekérdezés

A fogyasztási adatoknak (mért/elszámolt energiamennyiség) és számlaadatoknak (fizetendő számla végösszeg, elszámolási időszak) az energiaszolgáltató rendszeréből történő lekérdezése és a rendszerben történő tárolása – a megrendelő által előzetesen rendelkezésre bocsátott ügyfélfiók hozzáférés(ek) birtokában, – meghatározott szolgáltatók esetében mesterséges intelligencia segítségével, automatizáltan történik. 

A rendszer alkalmas a távleolvasott mérőórák, 15 perces fogyasztási adatainak kezelésére és megjelenítésére is. Amennyiben nem áll rendelkezésre ilyen mérőóra, de van igény a fogyasztás pontos nyomon követésére,  cégünk javaslatai alapján számos okos fogyasztómérő közül lehet választani, melyeket almérőként felszerelve tudnak használni az adott épületben.

Okosmérők néhány előnye:

      • Részletesebb mérés
      • Energiahatékonyság növelése
      • Automatizált adatgyűjtés
      • Idő és erőforrás megtakarítás
      • Tudatosabb fogyasztás
      • Megújuló energiaforrások integrálása könnyebb

Az automatizált módon nem lekérdezhető adatsorok felvitelére manuális beviteli lehetőséget biztosít a rendszer.

Ingatlanok becsült energetikai felmérése

A rendszer alkalmas adott (pl. önkormányzati) ingatlanok előzetes, becsült energetikai felmérésére. Az adott ingatlan alapadatainak és energia számla adatainak rögzítése után a rendszer előzetes tájékoztató képet ad az ingatlan energetikai állapotáról, és elvégezhető segítségével:

  •       épületek előzetes becsült energetikai besorolása
  •       sorrendi lista generálása energetikai szempontból
  •       energiahordozók fajlagos bekerülési árának kimutatása épületenként.

A rendszer által kapott energetikai mutatók a felhasználók által ismeretlen pontossággal megadott információkon alapulnak, így azok nem helyettesítik az energetikai szakértők helyszíni felmérését, valamint az azzal előállított hasonló célú adatokat.

A rögzített fogyasztási adatok alapján visszakövethetők egy ingatlan átlagostól – vagy más, hasonló felhasználási célú ingatlantól – eltérő fogyasztása mögött rejlő valódi okok, ezáltal tervezhetővé válnak az ingatlanra vonatkozó fenntartói döntések.

A rendszer bárki számára elérhető egy internetkapcsolattal és internetböngészővel rendelkező számítógép vagy okoseszköz segítségével. Természetesen az adatokat adatvédelmi okok miatt csak az arra jogosult személyek tekinthetik meg, akik rendelkeznek a szoftver használatához szükséges hozzáféréssel. 

Felhasználó- és jogosultságkezelés

A rendszer használata felhasználói bejelentkezéshez kötött: minden funkció csak bejelentkezést követően lehet elérhető. A rendszer a külső regisztrációt tiltja, kizárólag az adminisztrátor hozhat létre új felhasználói fiókot. A rendszer és az általa tárolt adatok biztonsága, valamint a jogosulatlan adathozzáférés elkerülése érdekében megfelelő biztonsági szintű jelszavak használatát megköveteli.

Előre definiált felhasználói csoportok (szerepkörök) alkalmazása: minden funkciót csak az arra jogosult felhasználó vagy felhasználói csoport érhet el.

Lekérdező felület, a rendszerben kezelt adatok lekérdezése

Az adatok teljeskörű feltöltését követően különböző szűrési feltételek megadásával tudjuk listázni a központi adatbázisban található adatsorokat. A kapott eredménylista táblázatos formátumú, így kitűnően exportálható a táblázatkezelő szoftverek által használt formátumba további felhasználás céljából.

A rendszer által alkalmazott vizualizációs eljárások:

  • táblázatos megjelenítés
  • grafikus (diagram) megjelenítés
  • térképes megjelenítés (rögzített ingatlanokra értelmezetten, címadatok alapján) 

A rendszerben biztosított:

  • Egyedi feltételrendszer alapján történő keresés/lekérdezés/listázás lehetősége.
  • A táblázatosan megjelenő adatok listanézetének tetszőleges, felhasználó általi ad-hoc (nem perzisztens) módosítása:
      • Különböző adattípusú (pl. szöveg, dátum, lista, stb.) oszlopok esetében különböző szűrőfeltételek megadása a táblázatkezelő szoftverekben alkalmazottakhoz hasonlóan
      • Szűrés egyéni, komplex szűrő segítségével (ÉS/VAGY kapcsolatok)
      • A listanézetben szereplő soroknak/oszlopoknak a felhasználó által kiválasztott sorok/oszlopok szerinti (tetszőleges számú oszloppal/sorral elvégezhető) csoportosítása, sorrendjének módosítása, interaktív áthelyezéssel
      • A létrejött csoportok hierarchikus legördülő/bezárható blokkokat hozzanak létre a listanézetben
  • A táblázatosan megjelenő adatok – akár a felhasználó által fentiek szerint módosított – listanézetének exportálása táblázatkezelő szoftverek által kezelt formátumba.